Životopis 

       Stanislava Alena Melicharová – 7.5. 1938 Kolín

 

           Básnířka a spisovatelka, píše pod jménem Alena Melicharová. Absolvovala Pedagogickou školu v Teplicích, učila v Jeníkově, Hrobu a Duchcově. Nejprve se věnovala výtvarné činnosti, později převládlo psaní. První básnické sbírky ilustrovala svými kresbami, vystavovala s výtvarnou skupinou "D" při státním zámku v Duchcově.

    Od roku 2002 je členkou Severočeského klubu spisovatelů v Ústí nad Labem, od roku 2006 řádnou členkou Obce spisovatelů ČR v Praze. V roce 2004 začala spolupracovat s akademickým malířem Mgr. Karlem Kupkou, ilustroval jí osm knížek.

    Práce autorky najdete v antologiích Severočechů "Odlesky z řeky poezie", "Kde se země provinila" a "Jen krůček od tajemství", zúčastnila se i almanachů "Pátá koróna" a "Umlklé struny zvuk". Do informační publikace "WHO´S WHO - Kdo je kdo v Obci spisovatelů" byla zařazena v roce 2008. V tomto roce vyšla také její poema "Ulrika" v esperantu jako časopisecká příloha ve Francii a o rok později   v USA. V českoněmecké verzi  přebásněním německého básníka Michaela Wolfa byla vydána "Ulrika" v roce 2015, a evidována v archivu sbírek Goethova muzea ve Výmaru. Autorka se účastnila se i almanachů české poezie "Rybáři odlivu", "Řezbáři stínů", "Řeka úsvitu" a "Delty domovů", a také almanachu Severočeského klubu spisovatelů "Slunce v hodinách". Její básně jsou zařazeny v "Almanachu Obce spisovatelů ČR 2017", přispívá i do almanachu "Literáti na trati". V publikaci "Okna a domovní znamení" navázala spolupráci s autorkou keramických prací Alenou Marií Kartákovou.  

           Alena Melicharová je autorkou 21 knížek.  V roce 2010 získala na Polabském knižním veletrhu v Lysé nad Labem 1. cenu za básnickou sbírku "Řekni to květinou". V roce 2018 obdržela od Českého Mobelova výboru cenu pod Obcí spisovatelů ČR nazvanou "Mobelovo uznání za rok 2018" za dílo "Barevné sonety". Ve stejném roce byla také zařazena do "Encyklopedie osobností České a Slovenské republiky BHP" - BRITISH PUBLISHING HOUSE LTD".

Alena Melicharová žije v Košťanech u Teplic.      

 

 

   -