Životopis 

       Stanislava Alena Melicharová – 7.5. 1938 Kolín

 

   

    Spisovatelka a básnířka, píše pod jménem Alena Melicharová. Absolvovala Pedagogickou  školu v Teplicích, učila v Jeníkově, Hrobu a Duchcově. Zpočátku se věnovala hlavně kreslení    a výtvarné činnosti, později převládlo psaní. Je známá jako básnířka, ale píše i prózu, pohádky   a knížky pro děti. První básnické sbírky ilustrovala svými kresbami.

    Od roku 2002 je členkou Severočeského klubu spisovatelů v Ústí nad Labem, od roku 2006 členkou Obce spisovatelů ČR  v Praze.

    V roce 2004 začala spolupracovat s akademickým malířem Mgr. Karlem Kupkou: ilustroval   jí osm knížek. Práce autorky najdete také v antologiích Severočechů „Odlesky z řeky poezie“, „Kde se země provinila“ a„ Jen krůček od tajemství." Zúčastnila se i severočeských almanachů „Pátá koróna“ a „Umlklé struny zvuk". Do informační publikace „Kdo je kdo v Obci spisovatelů“ byla zařazena v roce 2008. V tomto roce také vyšla její básnická miniatura „Ulrika“         v časopisecké podobě ve Francii a o rok později v USA. V roce 2010 zíslala na knižním veletrhu v Lysé nad Labem první cenu za básnickou sbírku „Řekni to květinou“. V publikaci „Okna a domovní znamení“ navázala spolupráci s autorkou keramiky Alenou M. Kartákovou.

 Alena Melicharová žije v Košťanech u Teplic.

-